Can-Do-Cursive

Can-Do-Cursive

Regular price
$16.00
Sale price
$16.00
Unit price
per 

Can-Do Cursive is for fifth graders or older students still mastering or learning cursive. Students receive a quick, thorough review of cursive with emphasis on difficult connections. Practice pages reinforce other language arts lessons (grammar, Greek/Latin roots). Cursive skills are used to write paragraphs, poetry, plays, autobiographies, and thank-you notes.

Due to pricing increases from Learning Without Tears combined with the USD to CAD exchange rate we have had to increase our prices for 2020